Kim Kardashian, 40-vjeçarja e ‘Keeping Up With the Kardashians’, ylli i TV i realitetit paraqiti kërkesën për divorc me reperin 43-vjeçar të premten (19 Shkurt), njoftoi TMZ .

Kim po kërkon kujdestarinë e përbashkët ligjore dhe fizike të katër fëmijëve të çiftit, dhe Kanye është “dakord” me marrëveshjen e përbashkët të kujdestarisë.

Raportohet se ekziston një marrëveshje paramartesore, të cilën asnjëra palë nuk e konteston, dhe të dy “janë tashmë shumë larg në arritjen e një marrëveshjeje për zgjidhjen e pronave”.

Dokumentet e paraqitura në gjykatë nuk shënojnë një datë ndarjeje për çiftin.

Burime të afërta të çiftit shprehen që marrëdhënia e tyre u trondit kur West, i cili ka qenë shumë i hapur në lidhje me luftën e tij me çrregullimin bipolar, vuri në shënjestër gruan e tij dhe vjehrrën Kris Jenner në një seri tëeets, duke pretenduar se ata u përpoqën ta mbyllnin në një spital“, raportoi TMZ.

Të dy u takuan për herë të parë në fillim të viteve 2000, dhe ai bëri paraqitjen e tij të parë në reality show të familjes së saj në 2010.

Ata filluan të takoheshin shpejt pasi ai deklaroi dashurinë e saj për të në 2012 me këngën e tij “Ftohtë”. Ata u fejuan në 2013, dhe lidhën martesën në maj të 2014.

Ky do të jetë divorci i tretë i Kim. Ajo ishte martuar me producentin e muzikës Damon Thomas para se të divorcoheshin në 2004. Ajo u martua me Kris Humphries në gusht 2011 por bëri kërkesë për divorc pas 72 ditësh.

Ky është divorci i parë i Kanye. Ata kanë katër fëmijë: North , 7 vjeç, Saint , 5 vjeç, Chicago , 3 dhe Psalm 1 vjeç.